BRATISLAVA - Štyri pracovné dni pred uzávierkou ponúk na privatizáciu Slovenských elektrární privatizačná komisia a ministerstvo hospodárstva termín posunuli. Pôvodným termínom mala byť najbližšia streda, privatizačná komisia však včera rozhodla, že uzávierku posunie o týždeň neskôr, na 28. júla. Zdôvodnenia sa však rozchádzajú.
Rozdielne vysvetlenia
Privatizačný poradca spoločnosť Price Waterhouse Coopers, ktorý oznámil posunutie termínu, tvrdí, že chce dať investorom viac času na preštudovanie novej legislatívy. "Spolu s ministerstvom hospodárstva sme sa rozhodli predĺžiť termín na podávanie ponúk preto, aby investori mohli ešte doštudovať rozhodnutia vlády z konca júna, ktoré sa týkajú štátneho fondu likvidácie odpadu a jadrových zariadení a Vodného diela Gabčíkovo," odôvodnil agentúre SITA Peter Mitka, zástupca Price Waterhouse Coopers.
Minister hospodárstva Pavol Rusko naopak pre SME priznal, že išlo o žiadosť jedného z uchádzačov. Odmietol však povedať ktorého. "Ak má jeden z vážnych kandidátov nejaký vnútorný problém, je to dostatočný dôvod na to, aby sa mu vyšlo v ústrety. Privatizačná komisia to jednohlasne chválila," povedal Rusko. V zmene pravidiel na poslednú chvíľu problém nevidí. "Nie je to vec, ktorá by narušila celú prípravu a realizáciu procesu," myslí si.
Pätnásťčlennná komisia, ktorá o termíne rozhodla, sa skladá zo zástupcov ministerstva hospodárstva a financií, fondu národného majetku, parlamentu a nezávislých členov.
Ani ČEZ, ani RAO
Česká energetická spoločnosť ČEZ, ktorá už jednoznačne vyhlásila, že ponuku na elektrárne podá, tvrdí, že o posunutie termínu nežiadala. "My sme boli pripravení už vtedy," povedal Ladislav Kříž, hovorca ČEZ. "Posunutie termínu nebolo nijako zdôvodnené. Predávajúci je pán, my sa musíme prispôsobiť," dodal.
Ruský záujemca RAO UES prostredníctvom svojej slovenskej mediálnej agentúry odkázal, že o posunutie termínu tiež nežiadal. Toto rozhodnutie však akceptuje.
Na budúci týždeň, keď sa mali podávať ponuky na elektrárne, pre novinárov pripravoval exkurziu do svojho moskovského sídla. Pobyt mala financovať firma. Včera však termín pobytu posunula presne o týždeň. Denníku SME nikto nepotvrdil súvislosť medzi novinárskou cestou a odkladom termínu na podanie ponúk.
Reakciu ďalšieho z horúcich kandidátov, talianskeho Enelu sa nám do uzávierky zohnať nepodarilo.
Uzávierka tendra na elektrárne sa už raz menila. Cenové ponuky sa mali pôvodne predložiť v druhej polovici júna, možnosť však bola predĺžená do 21. júla. Dôvodom boli chýbajúce energetické zákony, bez ktorých investori nevedeli odhadnúť podmienky na našom energetickom trhu. V najužšom výbere zostalo päť záujemcov: český ČEZ, ruský RAO UES, taliansky Enel, rakúsky Verbund a nemecký E.ON. O elektrárne ako celok však majú záujem len prví traja z uvedených. Privatizačný tender bol vyhlásený v októbri minulého roku. Taliansky Enel do súťaže vstúpil dodatočne, v marci tohto roku.